کامپراد ، خلاقیت جالبی در رابطه با نامگذاری شرکت‌ ، به‌کار گرفته است. هر کدام از حروف ایکیا ، حرف اول یکی از این چهار کلمه است: نام (Ingvar)  نام خانوادگی (Kamprad) مزرعه‌ای که در آن بزرگ شده‌است (Elmtaryd) و نام شهرش (Agunnaryd).

IKEA یک برند لوازم خانگی سوئدی است ، این شرکت از سال ۱۹۴۳ و زمانی که کامپراد فقط ۱۷ سال داشت تاسیس شد. طولی نکشید که این شرکت کوچک، به‌ سرعت پیشرفت کرد و دامنه فعالیت خود را از فروش محصولات کوچکی مانند جوراب، خودکار، کیف‌پول و…، به لوازم بزرگ‌تری مانند مبلمان گسترش داد.

سرعت رشد و پیشرفت ایکیا به حدی بود که رقبای این شرکت ، از ترس رکود بازار خودشان، تولیدکنندگان مبلمانی را که با او کار می‌کردند، وادار به تحریم و بایکوت ایکیا کردند. این تحریم، ظاهرا به ضرر ایکیا تمام می‌شد، اما واقعیت جور دیگری رقم خورد.

شرکت ایکیا به‌خاطر این تحریم، مجبور به طراحی و اجرای طرح‌های مبلمان، توسط طراحان درون شرکت شد و همین اتفاق، باعث جرقه خوردن ایده‌ طراحی محصولات آماده مونتاژ شد. این ایده که متعلق به شرکت ایکیاست، امکان جا‌به‌جایی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر محصولات را به این شرکت داد که در نهایت، به عاملی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت آن، تبدیل شد.

حالا ایکیا ۳۵۱ شعبه در ۴۶ کشور دارد و به‌ صورت چندملیتی اداره می‌شود. موسسات اداره‌ کننده‌ ایکیا در کشورهای لوکزامبورگ ، لیختنشتاین و هلند قرار دارند.

اگر بخواهم تعریف جامع ، کامل و البته مختصری در زمینه فعالیت شرکت ایکیا ارائه کنم ، می‌توانم بگویم هر آنچه که برای منزلتان به آن نیاز دارید ، می‌توانید از این شرکت تهیه کنید! از مبلمان و تخت‌خواب ، تا وسایل روشنایی و پرده و تشک و ظروف و حتی وسایل تزیینی مانند انواع جاشمعی ، گلدان ، گل‌های مصنوعی و… .

شاخص‌ترین محصولات ایکیا که فروش زیادی نسبت به همه ۱۲ هزار محصول آن دارند ، شامل مبلمان ، صندلی ، انواع قفسه‌های کتاب و تختخواب می‌شوند. محصولات چوبی ایکیا ، جزو پرفروش‌ترین محصولات آن هستند که باعث شده‌اند این شرکت ، رکورد مصرف یک درصد از چوب دنیا را به‌ خود اختصاص دهد.

استراتژی مهم شرکت ایکیا و رمز موفقیت آن ، طراحی ساده و در عین‌ حال زیبای محصولات آن است. خلاقیت و نوآوری در طراحی محصولات این شرکت همراه با دوام بالا و قیمت مناسب ، ایکیا را به برند شماره یک محصولات خانگی تبدیل کرده‌ است.

جالب است بدانید ایکیا بین بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ ، قیمت محصولاتش را به‌طور میانگین ۲ تا ۳ درصد ، کاهش داد اما همچنان فروش محصولات این شرکت و سود نهایی حاصل از فروش محصولات ، افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های محصولات ایکیا

همانطور که گفتم ، شما می‌توانید بیش از ۱۲ هزار محصول را در نمایندگی‌های ایکیا پیدا کنید و بخرید. این محصولات در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. به‌طور کل ، محصولات این شرکت در ۱۸ دپارتمان اصلی تولید می‌شوند که شامل دسته‌های زیر می‌شوند:

دپارتمان اتاق خواب ، نشیمن ، کودک ، دپارتمان دکوراسیون ، منسوجات ، جعبه‌های نگهداری اشیای کوچک و بانکه‌ها ، اسباب‌‌بازی کودکان ، روشنایی ، ابزار آشپزی ، دپارتمان غذاخوری ، لوازم آشپزخانه ، ابزار مربوط به دفاتر خانگی ، دستشویی ، انبار ثانویه ، دپارتمان ابزار بیرون از منزل ، تجارت ، ابزار مربوط به سرسرا و دپارتمان ابزار شست‌وشو.

هر محصول ایکیا ، در یکی از دسته‌های گسترده بالا قرار می‌گیرند و تقریبا هر ابزار و کالایی که در این دسته‌ها قرار بگیرند ، توسط این شرکت ، تولید می‌شوند. به همین دلیل ، گستره محصولات ایکیا ، بسیار وسیع‌تر از آنچه که فکر می‌کنید است.

دسته محصولات شرکت ایکیا

مهم‌ترین ویژگی محصولات ایکیا ، قیمت نسبتا ارزان و قابل دسترس بودن آن‌ها ، در عین طراحی زیبا و ساده است. برهمین اساس ، شعار شرکت ایکیا ، «سادگی ، زیبایی و کارایی» است. ایکیا از پیشگامان استفاده از مواد سبک مانند نئوپان در صنایع چوبی خود است و تعهد به حفظ طبیعت ، یکی از اصول این شرکت است.

محصولات ایکیا در عین در دسترس بودن و قیمت مناسب ، کیفیت قابل قبولی دارند و ارتباط مستمر و مفید این شرکت با مشتریان ، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت برند ایکیا بوده‌ است.

نوآوری های ایکیا

نوآوری‌های ایکیا در نوع خود جالب و کم‌نظیر است. همانطور که قبلا گفتم ، تولید محصولات آماده مونتاژ ، یکی از چندین نوآوری این شرکت است. ایکیا از اولین شرکت‌هایی بود که خرید غیر حضوری را در دستور کار خود قرار داد و ساخت رستوران‌های ارزان قیمت ، در شعبه‌های این شرکت ، یکی دیگر از ابتکارات این برند است.

به گفته‌ کامپراد ، ایده تاسیس رستوران در شعبه‌های فروشگاه‌های ایکیا ، برگرفته از تجربیات دوران نوجوانی او در فروش است. یکبار او تصمیم گرفت که ۵۰۰ خودکار سفارش دهد و آن‌ها را در سوئد بفروشد و برای جذب مشتری ، یک قهوه مجانی بابت هر خرید ، به مشتریان خود می‌داد.

او به این نتیجه رسید که این خلاقیت ، تاثیر بسیاری بر جذب مشتریان دارد و همه خودکارهای او تحت تاثیر این خلاقیت ، با سرعت زیادی به‌ فروش رفته‌اند.  به همین دلیل ، از این تکنیک در تاسیس فروشگاه‌های خود ، کمک گرفت.

یکی از ابداعات اخیر این شرکت که هنوز به مرحله اجرایی خود نرسیده‌است ، ایده تولید مبلمان هوشمند است که مثل دستیار صوتی هوشمند گوشی‌های اندروید و ios ، عمل می‌کند. این ایده در دست بررسی است و محققان این شرکت ، روی این فناوری ، تمرکز کرده‌اند تا در آینده نه‌چندان دور ، لوازم خانگی هوشمند را وارد بازار کنند.

کامپراد ، در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۸ از دنیا رفت. او علی‌رغم دارایی هنگفتی که داشت ، هیچ‌وقت به‌دنبال داشتن زندگی لوکس و گران‌قیمت نبود. به گفته‌ خودش همیشه در مسافرت‌ها از کلاس اکونومی هواپیما استفاده می‌کرد ، هیچ‌وقت هتل‌های لوکس و گران‌ قیمت انتخابش نبوده‌اند و خودروهای او هم هیچ‌وقت از انواع خودروهای لوکس و گران‌قیمت نبوده‌اند.

زندگی نسبتا ساده‌ او با وجود چنین دارایی بالایی ، جای تامل دارد. کسی که با ایده‌های بکر تجاری و استعداد بی‌نظیرش در اقتصاد ، باعث پایه‌گذاری شرکتی به بزرگی ایکیا شد ، سادگی را الگوی اصلی زندگی خود قرار داد. همین سادگی و کارایی ، باعث موفقیت او در زندگی شد.

کامپراد ، چندسال قبل از مرگ ، مدیریت شرکتش را به پسرش واگذار کرد. حالا پسرش ، ماتیاس کامپراد ، مدیریت مجموعه ایکیا را برعهده دارد.