IOT این امکان را فراهم می کند تا اشیا از طریق زیرساخت‌های شبکه ای موجود ، از راه دور کنترل شوند. این فناوری منجر به ایجاد خانه های هوشمند شده است.

اینترنت اشیا (Internet of Things) که به اختصار آن را IOT می نامند ، این امکان را فراهم می کند تا اشیا از طریق زیرساخت‌های شبکه ای موجود ، از راه دور کنترل شوند. این تکنولوژی علاوه بر کاهش دخالت انسان به بهبود بهره‌وری ، دقت و سود اقتصادی منجر شده است.در حال حاضر در حوزه اینترنت اشیا می توان به طیف گسترده ای از دستگاه‌ها مانند ایمپلنت نظارت بر قلب ، فرستنده زیست تراشه در حیوانات مزرعه ، حلزون‌های الکتریکی در آب‌های ساحلی ، خودروهای خودران یا دستگاه‌های عملیات میدانی که به آتش نشانان در عملیات جستجو و نجات کمک می‌کند ، اشاره کرد.

در اینترنت اشیا به کمک فناوری‌های مختلف اطلاعات مفیدی در مورد اشیا جمع‌آوری شده و سپس این اطلاعات به صورت خودکار به دستگاه‌های دیگر منتقل می شوند. يكي از اساسي‌ترين قابليت‌هاي ارايه‌شده براي اينترنت اشیا محصولات متنوعي است كه در زمينه هوشمندسازي منازل ارايه مي‌شوند. در این زمینه کنترل روشنایی ، کنترل گرمایشی (مانند ترموستات هوشمند) ، کنترل سیستم‌های تهویه مطبوع را می توان نام برد. خاستگاه اینترنت اشیا در منازل ، خانه ای هوشمند است که در آن نه‌تنها گوشي‌هاي هوشمند و رايانه‌ها بلكه ساعت‌ها ، بلندگوها ، چراغ‌ها ، زنگ‌های در ، دوربین‌ها ، پنجره‌ها ، پرده‌های پنجره ، آبگرمکن ، لوازم خانگی ، وسایل آشپزی ، همه و همه قابليت اتصال به اينترنت را دارند و می توانند با يكديگر ارتباط برقرار کنند. در این حالت این دستگاه ها اطلاعات خود را براي شما ارسال كرده و دستورات شما را دريافت و اجرا می کنند. با اين فناوري شما به‌ راحتي مي‌توانيد به تمام اشياي خانه با ارسال يك پيام صوتي يا فشردن يك دكمه روي موبايلتان دستور داده و تمامي آنها را به‌شكلي كاملا خودكار كنترل و مديريت كنيد.

با توجه به حركت سريع فناوري براي تحقق اينترنت اشیا و پيش‌بيني‌هاي صورت‌ گرفته در خصوص اينكه نهایتا تا سه سال ديگر اين فناوري عملا اجرايي مي‌شود ، لازم است بيش از قبل با دستاوردها و محصولات ارايه‌ شده براي اين فناوري نوين آشنا شويم. به همین جهت به برخی از شرکت هایی که در حوزه IOT مربوط به خانه هوشمند فعالیت می کنند اشاره می شود:

Deako

یکی از شرکتهای اینترنت اشیا IOT است که به مدد طراحی زیبا ، مهندسی نوآورانه و قیمت‌هایی بسیار ارزانتر از محصولات رقیب ، به سرعت به یکی از برترین ارائه‌دهندگان کلیدهای برق هوشمند تبدیل می شود.

کلیدهای برق هوشمند مجهز به بلوتوث این شرکت به صاحبان منازل کمک می‌کنند به راحتی به سراغ استفاده از نورپردازی هوشمند بروند (این کلیدها کاربران را قادر می‌سازند تمامی چراغ‌های منزل خود را ازطریق یک کلید ، تلفن همراه هوشمند یا صدای خود کنترل کنند). نکته قابل توجه این است که کلیدهای برق هوشمند شرکت Deako نیازی به هاب مجزا ندارند.

June

جون، یکی از شرکتهای اینترنت اشیا است که فر هوشمند کانوکشن را عرضه می‌کند که بوسیلۀ دوربین آنچه را که می‌پزید شناسایی کرده و پیشنهادهایی را برای طبخ آن ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید فرآیند پخت را از تلفن همراه ، ساعت هوشمند یا هریک از دستگاه‌های متصل (به فر) خود دنبال کنید.

Particle

این شرکت تولیدکنندۀ سخت‌افزار IOT پلتفرمی را برای اتصال دستگاه‌های IOT فراهم می‌کند تا بتوان این دستگاه‌ها را به صورت ایمن به وب متصل و شبکه‌ای را به منظور بهره‌مندی از تمامی مزایای این فناوری ایجاد کرد.

هم‌اکنون بیش از 100 هزار توسعه‌دهنده برای ساخت دستگاه‌های اینترنت اشیا IOT از Particle استفاده می‌کنند و درقالب جامعه‌ای درراستای توسعۀ کاربردهای این پلتفرم درمیان صنایع مختلف با یکدیگر همکاری دارند.

MyMDBand

محصول این شرکت دستگاه دیجیتال پوشیدنی و درواقع نوعی دستبند طبی اورژانسی است. دستبند  MyMDband اطلاعات پزشکی مربوط به فرد را ارائه می‌دهد و زمانی که شخص به لحاظ پزشکی در نوعی وضعیت اورژانسی قرار داشته باشد ، از اطلاعات مکان و GPS برای کمک‌های پزشکی استفاده می‌کند. مراقب می‌تواند با اسکن کردن بارکد لیزری حک‌ شده بر روی گیرۀ دستبند به اطلاعات سلامت فرد دست یابد.

این اطلاعات می‌تواند شامل هرگونه وضعیت پزشکی پیشین ، آلرژی‌ها ، داروهای کنونی ، آخرین آزمایشات پزشکی و واکسیناسیون‌های فرد پوشنده باشد. دستبند طبی اورژانسی اینترنت اشیا به صورت خودکار به مخاطبان فرد هشدار می‌دهد و به‌روزترین اطلاعات در مورد مکان و وضعیت فرد را برایشان ارسال می‌کند.

Roost

روست یکی از شرکتهای اینترنت اشیا تولیدکنندۀ دستگاه‌های IOT برای مراقبت از منزل است. از جمله محصولات این شرکت آلارم دود هوشمند ، باتری هوشمند برای هشدار دهنده‌های دود و حریق و سنسورهای تشخیص نشت آب است.

 Awair

این شرکت اینترنت اشیا IOT محصولات متنوعی دارد ؛ محصولاتی مانند Awair Glow که دستگاهی برای کنترل کیفیت هوا و دارای دوشاخه‌ای هوشمند است. این شرکت برای مشتریانی که از این‌گونه محصولات اینترنت اشیا استفاده می‌کنند مزایای زیادی به ارمغان می‌آورد. قابلیت کنترل کیفیت هوای این دستگاه ، سموم و مواد شیمیایی موجود در هوا را ردیابی میکند و سپس توصیه‌ای برای چگونگی بهبود کیفیت هوا ارائه می‌دهد.

اطلاعات و ترفندها در برنامۀ کاربردی مخصوص این دستگاه ارائه می‌شوند. این دستگاه به تجهیزات دیگر ، مانند Google Home یا  Amazon Echo ، نیز متصل می‌شود تا بتواند چیزهایی مانند مرطوب‌کنندۀ هوا را که به شبکۀ خانگی شما متصل هستند ، روشن کند.

TP-Link

یکی از شرکتهای اینترنت اشیا TP-Link است. این شرکتIOT نوعی لامپ LED هوشمند مبتنی بر Wi-Fi و دارای قابلیت تغییر رنگ را عرضه می‌کند تا شما را در کاهش مصرف انرژی و درعین حال ، کنترل نورپردازی منزلتان یاری نماید. در حالی‌ که این لامپ‌ها مستقیماً به Wi-Fi منزل شما متصل می‌شوند ، شما می‌توانید آن‌ها را از هرجایی که هستید ازطریق برنامۀ کاربردی Kasa نیز کنترل کنید تا بتوانید رنگ و میزان روشنایی را تنظیم ، میزان مصرف انرژی را دنبال و برنامه‌های زمانبندی را برای روشن شدن چراغ‌ها تنظیم کنید.

این لامپ‌ها با Amazon Alexa و Google Assistant و همچنین دستگاه‌های اندروید و IOS نیز سازگارند.

Ray

پلتفرم های هوشمندی مانند Ray که برای تلفن‌های همراه هستند و با صدها دستگاه سازگارند ، ما را از بسیاری از وسایل روزمره بی‌نیاز کرده‌اند از جمله ریموتهای تلویزیون.

علاوه بر کنترل تمامی دستگاه‌های سرگرمی ، این پلتفرم دارای نوعی ابزار توصیه است که آنچه را تماشا می‌کنید می‌آموزد و به شما کمک می‌کند برنامه‌ها و محتوای بیشتری را براساس علایقتان پیدا کنید.

Cujo

یکی از شرکت‌های اینترنت اشیا است که نوعی فایروال هوشمند ارائه می‌دهد که از خانۀ متصل به اینترنت شما محافظت و تمامی دستگاه‌های متصل به اینترنت را در مقابل هکرها و تهدیدات ایمن می‌کند. والدین نیز می‌توانند با استفاده از این دستگاه بر دسترسی بچه‌هایشان به محتویات آنلاین نظارت و کنترل داشته باشند و از آن‌ها محافظت کنند. سطح امنیت این دستگاه مشابه سیستم‌های امنیتی است که شرکتی تجاری برای محافظت از دستگاه‌هایش به‌کار خواهد برد.

 InvoxiaTriby

این دستگاه ، بلندگوی قابل‌ حمل هوشمندی است که می‌توانید آن را به یخچال بچسبانید یا در هر جایی از خانه که سرویس صوتی Alexa را ارائه می‌دهد بگذارید. می‌توانید با استفاده از این بلندگو برای اعضای خانواده‌تان پیغام یا صدا بگذارید ، آلارم تنظیم کنید ، آن را با تلفن همراهتان سینک کنید تا تماس‌ها را از طریق هندزفری پاسخ دهید ، دستگاه‌های خانه را کنترل کنید ، از آن بخواهید برایتان اخبار را جستجو کند ، در اینترنت به دنبال اطلاعات بگردید و موسیقی پخش کنید.

Eight

این شرکت یکی از شرکتهای اینترنت اشیا جذابی است که به مبحث خواب می پردازد! می‌خواهید بهتر بخوابید؟ Eight تخت‌خوابی است که به شما می‌گوید چطور آسوده بخوابید.

روتختی هوشمند (Eight Smart Cover) لایۀ سنسوری است که روی هر نوع تشکی قرار می‌گیرد و بلافاصله تخت‌خواب شما را به تخت‌خوابی هوشمند تبدیل می‌کند. هر روز صبح ، گزارش روزانۀ خوابتان را دریافت کنید ؛ با استفاده از قابلیت گرمایش دو ناحیه‌ای ، تخت‌خوابتان را به جایی گرم ‌و ‌نرم‌ تر تبدیل کنید ؛ تقریباً به هر گونه دستگاه دارای Wi-Fi در منزلتان متصل شوید.

Singlecue

یکی از شرکتهای اینترنت اشیا عرضه کننده دستیارهای هوشمند Singlecue است که شاید محصولاتش به اندازه الکسا ، گوگل هوم و … شهرت نداشته باشد اما قابلیتی را دارد که در آن دستیارهای صوتی نیست. کنترل و مدیریت در محصولات این شرکت به جای فرمان صوتی از فرمان اشاره ای تبعیت میکند. این وسیله نیاز به استفاده از هرگونه دستگاه کنترل از راه دور را ازبین می‌برد‌ ، می‌تواند به بیش از صد هزار دستگاه متصل شود و روشی سریع و مؤثر برای صدور فرمان تنها با تکان دادن دست ارائه می‌دهد.

Kinsa

شرکت Kinsa نوعی تب‌سنج IOT عرضه می‌کند که کارهای بسیار زیادی انجام می‌دهد تا بتوانید وضعیت تندرستی‌تان را از بیماری تا بهبودی مجدد دنبال کنید. در حالی‌ که تب‌سنجهای سنتی تنها دمای بدن شما را نشان می‌دهد ، تب‌سنج هوشمند Kinsa راهنمایی‌های شخصی‌سازی‌ شده در مورد چگونگی درمان تب ارائه می‌دهد ، شما را درمورد زمان تماس گرفتن با پزشک راهنمایی می‌کند ، زمان و مقدار مصرف دارو را یادتان می‌اندازد ، بیماری‌های موجود در ناحیۀ جغرافیایی شما را نشان می‌دهد و اطلاعات بهداشتی خانوادۀ شما را درخود نگه می‌دارد تا بتوانید از هر جایی که هستید به آن دسترسی داشته باشید.

SkyBell

یکی از شرکتهای اینترنت اشیا موفق ،‌ شرکت SkyBell است. دربازکن‌های تصویری هوشمند این شرکت که توانسته‌اند جوایزی را به خود اختصاص دهند ، این امکان را فراهم می سازند که چه زمان حضور در منزل و چه زمانی که کیلومترها دور از خانه‌اید ، مراجعان را ببینید ، صدایشان را بشنوید و با آن‌ها صحبت کنید.

این دربازکن هوشمند تصاویر ویدئویی زنده با کیفیت HD را ، بوسیلۀ برنامۀ کاربردی رایگان خود برای دستگاه‌های دارای سیستم عامل‌های اندروید و IOS ، به تلفن همراه هوشمند شما می‌فرستد. این دربازکن به فناوری دید در شب تمام رنگی و حسگر حرکتی نیز مجهز است که حتی اگر فرد زنگ را فشار ندهد ، شما را از حضور او درب منزلتان آگاه می‌سازد. SkyBell تنها دربازکن تصویری است که با برخی از برترین ارائه‌دهندگان خدمات امنیتی در سراسر جهان ، مانند Honeywell و Alarm.com ، مشارکت دارد.

برای هم سو شدن با تغییرات دنیای تکنولوژی ، هر روزه نیاز به درک بیشتری از بخش های ارائه دهنده و چگونگی سرمایه گذاری در آن احساس میشود. بازار IOT دستگاه هایی متنوع را ارایه می دهد از قهوه ساز خانگی گرفته تا سیستم های تولید خودکار در مقیاس بزرگ را در برمی گیرد.